Sygnalista pod ochroną także w urzędzie
Regulacje dotyczące ochrony osób zgłaszających naruszenia w organizacji mogą znaleźć zastosowanie również do podmiotów publicznych. Problemem mogą się okazać spółki komunalne.
Wielkimi krokami zbliża się obowiązek implementacji przez państwa członkowskie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (dalej: Dyrektywa). Termin końcowy na implementację przypada na 17 grudnia 2021 r. (wyjątki – na 17 grudnia 2023 r.). Wiąże się to z nowymi wyzwaniami, przed jakimi stanie szereg podmiotów zobowiązanych do wprowadzenia wewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń naruszeń przez sygnalistów w ramach organizacji.
Dyrektywa wprowadza szeroki katalog tych podmiotów. Są to podmioty prawne w sektorze prywatnym (przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 pracowników, przedsiębiorstwa narażone z punktu widzenia prania pieniędzy oraz instytucje finansowe), a także podmioty prawne w sektorze publicznym, którymi są m.in. jednostki samorządu terytorialnego, urzędy i spółki komunalne.
Co prawda Dyrektywa stanowi przykład harmonizacji minimalnej, jednak wprost zachęca państwa członkowskie do rozszerzenia zakresu stawianych wymagań. Dlatego też instytucje, które są objęte zakresem Dyrektywy oraz mogą być objęte zakresem przyszłej ustawy, powinny bacznie śledzić wszelkie poczynania legislacyjne w odniesieniu do ochrony sygnalistów.
Zakres podmiotowy
Dyrektywa ma zastosowanie do osób dokonujących zgłoszeń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta